  • MIC2177-3.3BWM
MIC2177-3.3BWM
advertisement
Manufacturer No:
MIC2177-3.3BWM
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC2177-3.3BWM
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
MIC2177-3.3BWM
Description:
4.5V MIC2177 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 200kHz Tube 2.5A 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 6749
Step5Bar-code shipping tag
MIC2177-3.3BWM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    MIC2177
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    200kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    20-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ