  • MIC3385-1.5YHL-TR
MIC3385-1.5YHL-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC3385-1.5YHL-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC3385-1.5YHL-TR
Package:
14-VFDFN Exposed Pad, 14-MLF®
Datasheet:
MIC3385-1.5YHL-TR
Description:
PMIC MIC3385 14 Pin 14-VFDFN Exposed Pad, 14-MLF®
Quantity:
In Stock : 13769
Step5Bar-code shipping tag
MIC3385-1.5YHL-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-VFDFN Exposed Pad, 14-MLF®
  • Number of Pins
    14
  • Supplier Device Package
    14-MLF® (3x3.5)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    MIC3385
  • Number of Outputs
    2
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Output 1
    1.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    16μA
  • Output Current
    600mA
  • Voltage - Output 2
    1.5V
  • Topology
    Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1)
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Frequency - Switching
    8MHz
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Current - Output 1
    1A
  • Current - Output 2
    120mA
  • w/Sequencer
    No
  • Voltage/Current - Output 1
    1.5V 1A
  • Voltage/Current - Output 2
    1.5V 120mA