  • MIC39501-1.8WU-TR
MIC39501-1.8WU-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC39501-1.8WU-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC39501-1.8WU-TR
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
MIC39501-1.8WU-TR
Description:
Enable Fixed MIC39501-1.8 PMIC TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 1260
Step5Bar-code shipping tag
MIC39501-1.8WU-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MIC39501-1.8
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    5A
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.575V @ 5A