  • MIC4120YME-TR
MIC4120YME-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC4120YME-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC4120YME-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MIC4120YME-TR
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) Active Gate Drivers ICs Non-Inverting 1 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad MIC4120 Low-Side
Purchasing and Inquiry
MIC4120YME-TR Overview
In order to increase flexibility, the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad is used.A packaging method of Tape & Reel (TR) is used.Configuration is supported by 1 drivers.Surface Mount is mounted in the way of the device.In the absence of a 4.5V~20V supply voltage, it can demonstrate its superiority.Gate type N-Channel, P-Channel MOSFET is designed for it.-40°C~125°C TJ is the allowed temperature range for this device.Mosfet driver accepts input of type Non-Inverting.Mosfet driver consists of 8 terminations as Mosfet drivers foundation.Numerous related parts are available for its base part number MIC4120.The device is mounted with Surface Mount.During design, it is configured with 8 pins.BUFFER OR INVERTER BASED MOSFET DRIVER is employed as its interface IC.Mosfet driver is possible to achieve a maximum output current of 6A.
MIC4120YME-TR Features
Embedded in the Tape & Reel (TR) package
1 drivers
Employing a gate type of N-Channel, P-Channel MOSFET
8 pins
MIC4120YME-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC4120YME-TR gate drivers applications.
  • Motor Drives
  • Video amplifiers
  • High power buffers
  • Active Clamp Flyback or Forward and Synchronous Rectifier
  • 48 V to 12 V PoL Converters, 48 V to Low Voltage Bus Converter,
  • Dual-Battery Systems
  • Solar power supplies
  • High-voltage isolated DC-DC converters
  • Portable Navigation Devices
  • Pulse transformer drivers
Step5Bar-code shipping tag
MIC4120YME-TR
    Select All
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    6A 6A
  • High Side Driver
    NO
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    0.8V 2.4V
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    BCDMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~20V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    MIC4120
  • Max Output Current
    6A
  • Propagation Delay
    75 ns
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    75 ns
  • Rise Time
    30ns
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    12ns 13ns
  • Interface IC Type
    BUFFER OR INVERTER BASED MOSFET DRIVER
  • Channel Type
    Single
  • Number of Drivers
    1
  • Output Peak Current Limit-Nom
    6A