  • MIC4681-3.3BM TR
MIC4681-3.3BM TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC4681-3.3BM TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC4681-3.3BM TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC4681-3.3BM TR
Description:
4V MIC4681 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 200kHz Tape & Reel (TR) 1A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 16331
Step5Bar-code shipping tag
MIC4681-3.3BM TR
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SuperSwitcher™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC4681
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    200kHz