  • MIC47050-1.8YML-TR
MIC47050-1.8YML-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC47050-1.8YML-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC47050-1.8YML-TR
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Description:
Enable, Power Good Fixed MIC47050 PMIC 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Quantity:
In Stock : 1065
Step5Bar-code shipping tag
MIC47050-1.8YML-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    6-MLF® (2x2)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC47050
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    3.6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Accuracy
    1.5 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1V
  • Protection Features
    Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    15μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.12V @ 500mA
  • Max Input Voltage
    3.6V
  • PSRR
    50dB ~ 37dB (10kHz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    44mV
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm