  • MIC47100-12YMME
MIC47100-12YMME
advertisement
Manufacturer No:
MIC47100-12YMME
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC47100-12YMME
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MIC47100-12YMME
Description:
Enable Fixed MIC47100 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8010
Step5Bar-code shipping tag
MIC47100-12YMME
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-MSOP-EP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC47100
  • Voltage - Input (Max)
    3.6V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    6μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 1A
  • Max Input Voltage
    3.6V
  • PSRR
    80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz)
  • Dropout Voltage
    80mV
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Min Current Limit
    1.1A