  • MIC49300-1.2WR
MIC49300-1.2WR
advertisement
Manufacturer No:
MIC49300-1.2WR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC49300-1.2WR
Datasheet:
MIC49300-1.2WR
Description:
Enable Fixed MIC4930 PMIC SPak-5 (5 leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
MIC49300-1.2WR
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    SPak-5 (5 leads + Tab)
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MIC4930
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 3A
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    2.03mm
  • Length
    9.52mm
  • Width
    8.13mm