  • MIC5200-3.3YS
MIC5200-3.3YS
advertisement
Manufacturer No:
MIC5200-3.3YS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5200-3.3YS
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
MIC5200-3.3YS
Description:
Fixed MIC5200 PMIC TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 4602
Step5Bar-code shipping tag
MIC5200-3.3YS
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    SOT-223-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5200
  • Current - Supply (Max)
    1.5mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Polarity
  • Current - Output
    100mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    350μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 100mA
  • Max Input Voltage
    26V
  • Dropout Voltage
    230mV
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Min Current Limit
    100mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %