  • MIC5201-4.8YM
MIC5201-4.8YM
advertisement
Manufacturer No:
MIC5201-4.8YM
HK JDW NO:
536-MIC5201-4.8YM
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC5201-4.8YM
Description:
Fixed MIC5201 PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 17078
Step5Bar-code shipping tag
MIC5201-4.8YM
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    MIC5201
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    2mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    4.8V
  • Current - Output
    200mA
  • Output Voltage 1
    4.8V
  • Input Voltage (Min)
    5.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    400μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 200mA
  • Dropout Voltage
    270mV
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm