  • MIC5209-2.5YM-TR
MIC5209-2.5YM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5209-2.5YM-TR
HK JDW NO:
536-MIC5209-2.5YM-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC5209-2.5YM-TR
Description:
Enable Fixed MIC5209 PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 104
Step5Bar-code shipping tag
MIC5209-2.5YM-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MIC5209
  • Current - Supply (Max)
    25mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    170μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 500mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    350mV
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Height
    1.48mm
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm