  • MIC5213-2.6YC5-TR
MIC5213-2.6YC5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5213-2.6YC5-TR
HK JDW NO:
536-MIC5213-2.6YC5-TR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
MIC5213-2.6YC5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5213 PMIC Teeny™ Series 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 3264
Step5Bar-code shipping tag
MIC5213-2.6YC5-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SC-70-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Teeny™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5213
  • Current - Supply (Max)
    3mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.6V
  • Current - Output
    80mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.6V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    750μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 80mA
  • Dropout Voltage
    280mV