  • MIC5219-3.3YMM-TR
MIC5219-3.3YMM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5219-3.3YMM-TR
HK JDW NO:
536-MIC5219-3.3YMM-TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC5219-3.3YMM-TR
Description:
Enable Fixed 0.65mm MIC5219 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 1542
Step5Bar-code shipping tag
MIC5219-3.3YMM-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MIC5219
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    8μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 500mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    350mV
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm