  • MIC5225-1.5YM5-TR
MIC5225-1.5YM5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5225-1.5YM5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5225-1.5YM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC5225-1.5YM5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5225 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 2873
Step5Bar-code shipping tag
MIC5225-1.5YM5-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5225
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 150mA
  • Dropout Voltage
    310mV