  • MIC5235-1.5BM5-TR
MIC5235-1.5BM5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5235-1.5BM5-TR
HK JDW NO:
536-MIC5235-1.5BM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC5235-1.5BM5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5235 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 12369
Step5Bar-code shipping tag
MIC5235-1.5BM5-TR
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Discontinued
  • Base Part Number
    MIC5235
  • Current - Supply (Max)
    4mA
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    35μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 150mA