  • MIC5253-1.8BC5
MIC5253-1.8BC5
advertisement
Manufacturer No:
MIC5253-1.8BC5
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5253-1.8BC5
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
MIC5253-1.8BC5
Description:
Enable Fixed MIC5253 PMIC Teeny™ Series 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 16143
Step5Bar-code shipping tag
MIC5253-1.8BC5
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Supplier Device Package
    SC-70-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Teeny™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC5253
  • Current - Supply (Max)
    150μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    100mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 100mA
  • PSRR
    70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)