  • MIC5255-2.8BML-TR
MIC5255-2.8BML-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5255-2.8BML-TR
HK JDW NO:
536-MIC5255-2.8BML-TR
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet:
MIC5255-2.8BML-TR
Description:
Enable Fixed MIC5255 PMIC 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Quantity:
In Stock : 4070
Step5Bar-code shipping tag
MIC5255-2.8BML-TR
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
  • Supplier Device Package
    6-MLF® (2x2)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Discontinued
  • Base Part Number
    MIC5255
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 150mA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)