  • MIC5265-3.3YD5-TR
MIC5265-3.3YD5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5265-3.3YD5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5265-3.3YD5-TR
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MIC5265-3.3YD5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5265 PMIC SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 8039
Step5Bar-code shipping tag
MIC5265-3.3YD5-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5265
  • Current - Supply (Max)
    150μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Polarity
    Positive
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    2μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 150mA
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • PSRR
    64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
  • Dropout Voltage
    210mV
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    64dB
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %