  • MIC5305-4.6YML-TR
MIC5305-4.6YML-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5305-4.6YML-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5305-4.6YML-TR
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet:
MIC5305-4.6YML-TR
Description:
Enable Fixed 0.65mm MIC5305 PMIC 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Quantity:
In Stock : 1244
Step5Bar-code shipping tag
MIC5305-4.6YML-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MIC5305
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N6
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    4.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    4.6V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.25V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.85V @ 150mA
  • PSRR
    85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Min Output Voltage
    4.6V
  • Min Current Limit
    300mA
  • Height Seated (Max)
    0.95mm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm