  • MIC5364-3.3YMT-T5
MIC5364-3.3YMT-T5
advertisement
Manufacturer No:
MIC5364-3.3YMT-T5
HK JDW NO:
536-MIC5364-3.3YMT-T5
Package:
6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Datasheet:
MIC5364-3.3YMT-T5
Description:
Enable Fixed 0.4mm MIC5364 PMIC 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Quantity:
In Stock : 160
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MIC5364-3.3YMT-T5
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    MIC5364
  • Current - Supply (Max)
    70μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    53μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 300mA
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    225mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Min Current Limit
    325mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    500μm
  • Length
    1.2mm
  • Width
    1.2mm