  • MIC5528-3.3YMX-T5
MIC5528-3.3YMX-T5
advertisement
Manufacturer No:
MIC5528-3.3YMX-T5
HK JDW NO:
536-MIC5528-3.3YMX-T5
Package:
6-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MIC5528-3.3YMX-T5
Description:
Enable Fixed MIC5528 PMIC 6-XFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16227
Step5Bar-code shipping tag
MIC5528-3.3YMX-T5
    9 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    6-XFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    6-TDFN (1.2x1.2)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5528
  • Current - Supply (Max)
    65μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • PSRR
    70dB ~ 60dB (100Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    260mV
  • Min Current Limit
    525mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V