  • MIXA10WB1200TML
MIXA10WB1200TML
advertisement
Manufacturer No:
MIXA10WB1200TML
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MIXA10WB1200TML
Package:
E1
Datasheet:
MIXA10WB1200TML
Description:
IGBT Modules Converter-Brake Inverter Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MIXA10WB1200TML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    E1
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    25
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    63W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    25
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X25
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter with Brake
  • Power Dissipation
    63W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Three Phase Bridge Rectifier
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    17A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.2kV
  • Turn On Time
    110 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 9A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    350 ns
  • IGBT Type
    PT
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V