  • MJF15030
MJF15030
advertisement
Manufacturer No:
MJF15030
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MJF15030
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
MJF15030
Purchasing and Inquiry
MJF15030 Overview
The DC current gain is the ratio of the base current to the collector current βdc = Ic/Ib and the DC current gain for this device is 20 @ 4A 2V.A collector emitter saturation voltage of 500mV ensures maximum design flexibility.A VCE saturation (Max) of 500mV @ 100mA, 1A means Ic has reached its maximum value(saturated).If the emitter base voltage is kept at 5V, a high level of efficiency can be achieved.This device has a current rating of 8A which corresponds to the maximum current it can carry for an indefinite period without deteriorating too much.The part has a transition frequency of 30MHz.In extreme cases, the collector current can be as low as 8A volts.
MJF15030 Features
the DC current gain for this device is 20 @ 4A 2V
a collector emitter saturation voltage of 500mV
the vce saturation(Max) is 500mV @ 100mA, 1A
the emitter base voltage is kept at 5V
the current rating of this device is 8A
a transition frequency of 30MHz
MJF15030 Applications
There are a lot of ON Semiconductor MJF15030 applications of single BJT transistors.
  • Inverter
  • Interface
  • Muting
  • Driver
Step5Bar-code shipping tag
MJF15030
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MJF15030.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    8A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Gain Bandwidth Product
    30MHz
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    500mV
  • Max Collector Current
    8A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    20 @ 4A 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    10μA
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    500mV @ 100mA, 1A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    150V
  • Transition Frequency
    30MHz
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    500mV
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    150V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    5V