  • MJN2C-IN-AC240
MJN2C-IN-AC240
advertisement
Manufacturer No:
MJN2C-IN-AC240
HK JDW NO:
607-MJN2C-IN-AC240
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MJN2C-IN-AC240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    9.1kOhms
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    600VAC 28VDC -Max
  • Coil Current
    7.1mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    204VAC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -45°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    MJN
  • Feature
    Lighted Indicator, Test Button
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)