  • MJN3C-I-AC120
MJN3C-I-AC120
advertisement
Manufacturer No:
MJN3C-I-AC120
HK JDW NO:
607-MJN3C-I-AC120
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MJN3C-I-AC120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -45°C~45°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    MJN
  • Feature
    Test Button
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.7kOhms
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    600VAC 28VDC -Max
  • Coil Current
    16.7mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Contact Rating (Current)
    10A