  • MJN3C-I-AC240
MJN3C-I-AC240
advertisement
Manufacturer No:
MJN3C-I-AC240
HK JDW NO:
607-MJN3C-I-AC240
Package:
Datasheet:
MJN3C-I-AC240
Description:
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MJN3C-I-AC240
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Socket, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    11
  • Operating Temperature
    -45°C~45°C
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 204 V
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Coil Resistance
    7.2kOhm
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Switching Voltage
    600VAC 28VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    10ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@28VDC
  • Must Operate Voltage
    204VAC
  • Power Consumption
    2W
  • Coil Power
    2W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    240V