  • MJSV-34PL1
MJSV-34PL1
advertisement
Manufacturer No:
MJSV-34PL1
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MJSV-34PL1
Package:
Datasheet:
Description:
Conn Shrouded Header PL 34 POS 2.54mm Solder ST Cable Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MJSV-34PL1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyester
  • Mounting Option 1
    #1-64
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MJS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Jackscrew
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    34
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    3
  • Additional Feature
    POLARIZED, SHROUDED
  • Fastening Type
    Screw Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    WITH CABLE ASSEMBLY
  • Pitch
    2.54mm
  • Total Number of Contacts
    34
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    8.38mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.285 inch
  • Wire Gauge
    25 AWG
  • Cable Termination
    Solder
  • Mating Contact Row Spacing
    0.065 inch
  • Wire Type
    Discrete
  • Length
    32.26mm