  • MK10DX128VLH7
MK10DX128VLH7
advertisement
Manufacturer No:
MK10DX128VLH7
HK JDW NO:
318-MK10DX128VLH7
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Kinetis K10 Series MK10DX128 3.3V 64-LQFP
Purchasing and Inquiry
MK10DX128VLH7 Description
MK10DX128VLH7 is an integrated circuit from the manufacturer NXP USA Inc with the RAM Size of 32K x 8. The operating temperature of the MK10DX128VLH7 is -40°C~105°C TA and its supply voltage is 3.3V. MK10DX128VLH7 has 64 pins and it is available in tray packaging way.
MK10DX128VLH7 Features
  • Programmable delay block
  • Eight-channel motor control/general purpose/PWM timer
  • Two 2-channel quadrature decoder/general purpose timers
  • Periodic interrupt timers
  • 16-bit low-power timer
  • Carrier modulator transmitter
  • Real-time clock
MK10DX128VLH7 Applications
  • Power Management
  • Consumer Electronics
  • Portable Devices
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
MK10DX128VLH7
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MK10DX128
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Speed
    72MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    39mA
  • Data Converter
    A/D 26x16b; D/A 1x12b
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    131072
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm