  • MK3PN-5-S-DC48
MK3PN-5-S-DC48
advertisement
Manufacturer No:
MK3PN-5-S-DC48
HK JDW NO:
607-MK3PN-5-S-DC48
Package:
Datasheet:
MK3PN-5-S-DC48
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MK3PN-5-S-DC48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -10°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MK
  • Published
    2007
  • Feature
    Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Termination Style
    Plug In, 11 Pin (Octal)
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.63kOhms
  • Operate Time
    30ms
  • Coil Voltage
    48VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 250VDC -Max
  • Coil Current
    29.5mA
  • Release Time
    20ms
  • Must Operate Voltage
    38.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Power Consumption
    1.5W
  • Coil Power
    1.5W
  • Must Release Voltage
    7.2VDC
  • Coil Voltage (DC)
    48V