  • MKL04Z32VFM4R
MKL04Z32VFM4R
advertisement
Manufacturer No:
MKL04Z32VFM4R
HK JDW NO:
318-MKL04Z32VFM4R
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Kinetis KL0 Series MKL04Z32 3.3V 32-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3651
Step5Bar-code shipping tag
MKL04Z32VFM4R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MKL04Z32
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N32
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Number of I/O
    28
  • Speed
    48MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V
  • Clock Frequency
    32MHz
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    6.8mA
  • Data Converter
    A/D 14x12b
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    32768
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm