  • MKP2-0.1/250/5X2
MKP2-0.1/250/5X2
advertisement
Manufacturer No:
MKP2-0.1/250/5X2
HK JDW NO:
864-MKP2-0.1/250/5X2
Package:
Datasheet:
Description:
100nF Film Capacitor 5% Radial 250V-DC 160V-AC
Quantity:
In Stock : 1730
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MKP2-0.1/250/5X2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    Radial
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Dissipation Factor
    0.5 %
  • Height
    10mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    5mm