  • MKP385236200JC02R0
MKP385236200JC02R0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385236200JC02R0
HK JDW NO:
886-MKP385236200JC02R0
Description:
MKP385 3600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385236200JC02R0
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3600pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.9944mm