  • MKP385636025JYM5T0
MKP385636025JYM5T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385636025JYM5T0
HK JDW NO:
886-MKP385636025JYM5T0
Package:
Radial
Description:
MKP385 36μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385636025JYM5T0
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    MKP385
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    36μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    52.5018mm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm