  • MKP386M610085YT6
MKP386M610085YT6
advertisement
Manufacturer No:
MKP386M610085YT6
HK JDW NO:
886-MKP386M610085YT6
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
MKP386M610085YT6
Description:
MKP386M 10μF Film Capacitor ±5% Rectangular Box Screw Terminals 850V-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MKP386M610085YT6
    Select All
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5mOhm
  • Lead Spacing
    1.024 26.00mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP386M
  • Size / Dimension
    2.283Lx1.378W 58.00mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    850V
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Lead Pitch
    26.0096mm