  • MKP4O151009JD4KSSD
MKP4O151009JD4KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKP4O151009JD4KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-MKP4O151009JD4KSSD
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Description:
MKP 4 10.0 UF 1000 VDC 45X65X57
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MKP4O151009JD4KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    WIMA
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    MKP 4
  • Size / Dimension
    2.244" L x 1.772" W (57.00mm x 45.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    10 μF
  • Lead Spacing
    2.067" (52.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    1000V (1kV)
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    400V