  • MKS3P5AC120
MKS3P5AC120
advertisement
Manufacturer No:
MKS3P5AC120
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-MKS3P5AC120
Package:
120
Datasheet:
MKS3P5AC120
Description:
Power Relay 120VAC 10A 3PDT(34.5x34.5x53.3)mm Plug-In General Purpose Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MKS3P5AC120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver, Tin
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Package / Case
    120
  • Number of Pins
    11
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    60 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Current Rating
    10 A
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    250 V
  • Contact Current Rating
    10 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.13 kΩ
  • Operate Time
    20 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    19.3 mA
  • Release Time
    20 ms
  • Power Consumption
    2.7 W
  • Coil Power
    2.3 W
  • Coil Voltage (AC)
    120 V
  • Height
    52.5 mm
  • Length
    34.5 mm
  • Width
    34.5 mm