  • MKS4C042204C00KSSD
MKS4C042204C00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKS4C042204C00KSSD
HK JDW NO:
864-MKS4C042204C00KSSD
Description:
2.2μF Film Capacitor 10% Radial 63V-DC 40V-AC Polyester
Quantity:
In Stock : 2884
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MKS4C042204C00KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Published
    2005
  • Tolerance
    10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    -300 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    Bulk
  • Depth
    6mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PET
  • Multilayer
    No
  • Insulation Resistance
    22GOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    12.5mm
  • Length
    18mm
  • Width
    6mm