  • MKT1813447405G
MKT1813447405G
advertisement
Manufacturer No:
MKT1813447405G
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKT1813447405G
Package:
Axial
Datasheet:
MKT1813447405G
Description:
MKT1813 0.47μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 15587
Step5Bar-code shipping tag
MKT1813447405G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Series
    MKT1813
  • Size / Dimension
    0.433Diax1.043L 11.00mmx26.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Length
    40mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    26.5mm
  • Length
    26.4922mm