  • MKV31F128VLH10P
MKV31F128VLH10P
advertisement
Manufacturer No:
MKV31F128VLH10P
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MKV31F128VLH10P
Package:
64-LQFP
Datasheet:
MKV31F128VLH10P
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Kinetis KV Series 3.3V 64-LQFP
Purchasing and Inquiry
MKV31F128VLH10P Overview
64-LQFP-packages are available. The MCU has 46 I/O ports. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a memory type of FLASH in its program memory. Temperatures in the range of -40°C~105°C TA are operated by this Microcontroller. The electrical component that you are looking at belongs to the Kinetis KV series of components. The electronic part has a program memory size of 128KB 128K x 8. Powered by a ARM® Cortex®-M4 Core processor. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. There are 64 terminations on the IC chip, which means there are 64 terminations on the integrated circuit chip. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. MCU chip has YES DMA channels. Devices work in YES PWM channels. It runs on a 50MHz clock.
MKV31F128VLH10P Features
64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
MKV31F128VLH10P Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MKV31F128VLH10P Microcontroller applications.
  • Information appliances
  • Projector
  • Dishwashers
  • Smoke alarms
  • Mice
  • Set-top boxes
  • Industrial instrumentation devices
  • DDC control
  • Automatic staplers
  • Light sensing & controlling devices
Step5Bar-code shipping tag
MKV31F128VLH10P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    Kinetis KV
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    46
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    24K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4
  • Peripherals
    DMA, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 2x16b; D/A 1x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    122880
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • RAM (bytes)
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm