  • MLD2016S4R7MTD25
MLD2016S4R7MTD25
advertisement
Manufacturer No:
MLD2016S4R7MTD25
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLD2016S4R7MTD25
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
MLD2016S4R7MTD25
Description:
INDUCTORS FOR POWER CIRCUITS,AUT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLD2016S4R7MTD25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0806 (2016 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    MLD
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    750mA
  • Packing Method
    TR, Blister Plastic, 7 Inch
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    2MHz
  • DC Resistance (DCR)
    325mOhm Max
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    2MHz
  • Rated Current-Max
    0.75A
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm