  • MLF1608A1R0KTD25
MLF1608A1R0KTD25
advertisement
Manufacturer No:
MLF1608A1R0KTD25
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLF1608A1R0KTD25
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MLF1608A1R0KTD25
Description:
Quantity:
In Stock : 7166
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLF1608A1R0KTD25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    3.997283mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    MLF
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    50mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    10MHz
  • DC Resistance (DCR)
    500mOhm Max
  • Max DC Current
    50mA
  • Frequency - Self Resonant
    120MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    35 @ 10MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Q Factor
    35
  • Special Feature
    INDUCTANCE IS MEASURED AT 1 MILLI AMPERE
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm