  • MLG0603P16NJ
MLG0603P16NJ
advertisement
Manufacturer No:
MLG0603P16NJ
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLG0603P16NJ
Package:
0201
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLG0603P16NJ
  • Package / Case
    0201
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    CERAMIC
  • Series
    MLG0603P
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Multilayer Chip
  • Inductance
    16 nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • Max DC Current
    200mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    14
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    14
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    0.016 µH