  • MLG0603Q1N7S
MLG0603Q1N7S
advertisement
Manufacturer No:
MLG0603Q1N7S
HK JDW NO:
769-MLG0603Q1N7S
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
MLG0603Q1N7S
Step5Bar-code shipping tag
MLG0603Q1N7S
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MLG-Q
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.3nH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    500mA
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.7nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    200mOhm Max
  • Max DC Current
    500mA
  • Frequency - Self Resonant
    8.5GHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    5 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    5
  • Q Factor
    5
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.3 NANO HENRY
  • Height
    304.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.013 0.33mm