  • MLG0603Q91NJT
MLG0603Q91NJT
advertisement
Manufacturer No:
MLG0603Q91NJT
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLG0603Q91NJT
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
MLG0603Q91NJT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLG0603Q91NJT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic, Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MLG
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    60mA
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Inductance
    91nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    4.3Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    900MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    6 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    6
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.06A
  • Height Seated (Max)
    0.013 0.33mm