  • MLG1608B5N6DT000
MLG1608B5N6DT000
advertisement
Manufacturer No:
MLG1608B5N6DT000
HK JDW NO:
769-MLG1608B5N6DT000
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MLG1608B5N6DT000
Description:
FIXED IND 5.6NH 600MA 160 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
MLG1608B5N6DT000
    Select All
  • Factory Lead Time
    51 Weeks
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic, Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    MLG
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5nH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    950μm
  • Current Rating
    600mA
  • Inductance
    5.6nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm Max
  • Max DC Current
    600mA
  • Frequency - Self Resonant
    5GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Height
    950μm
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm