  • MLH010BGG20B
MLH010BGG20B
advertisement
Manufacturer No:
MLH010BGG20B
HK JDW NO:
384-MLH010BGG20B
Package:
Cylinder, Metal
Datasheet:
MLH010BGG20B
Purchasing and Inquiry
MLH010BGG20B Overview
Cylinder, Metal includes this transducer for convenience. Reliable performance is ensured by setting the transducer temperature to -40°C~125°C. With a voltage supply of 9.5V~30V, the transducers can function properly. This can only be accomplished by connecting 3 pins to the transducers.
MLH010BGG20B Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder, Metal
Operating Temperature: -40°C~125°C
3 Pins
MLH series
Operating Pressure: 145.04PSI (1000kPa)
Operating Supply Voltage: 12.151824MV
MLH010BGG20B Applications
  • Infusion pumps
  • Waterproof watches and diving computers
  • High resolution altimeters, variometers
  • Flying toys
  • Vertical velocity monitoring
  • Vertical velocity indication (e.g. rise/sink speed)
  • Weather forecast
  • Health care(e.g. fall detection, air flow monitoring, smart inhaler)
  • Fitness applications like enhancement of calorie detection
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
MLH010BGG20B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Metal
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    MLH
  • Feature
    Amplified Output, Temperature Compensated
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    9.5V~30V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Output
    4 mA ~ 20 mA