  • MLK1005S1N5S
MLK1005S1N5S
advertisement
Manufacturer No:
MLK1005S1N5S
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLK1005S1N5S
Package:
Datasheet:
MLK1005S1N5S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLK1005S1N5S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    652.039032μg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    60mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    600μm
  • Current Rating
    500mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Inductance
    1.5 nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • Max DC Current
    500mA
  • Frequency - Self Resonant
    12.2GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    6
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    6
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    150mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.0015 µH
  • Height
    508μm
  • Length
    1mm