  • MLK1005S56NJTD25
MLK1005S56NJTD25
advertisement
Manufacturer No:
MLK1005S56NJTD25
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLK1005S56NJTD25
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED IND 56NH 200MA 1.3 OHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLK1005S56NJTD25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    MLK
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    200mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    56nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.3Ohm Max
  • Max DC Current
    200mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.5GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    6 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    6
  • Q Factor
    6
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm