  • MLW3019-12-PF-1A
MLW3019-12-PF-1A
advertisement
Manufacturer No:
MLW3019-12-PF-1A
HK JDW NO:
558-MLW3019-12-PF-1A
Package:
Datasheet:
MLW3019-12-PF-1A
Step5Bar-code shipping tag
MLW3019-12-PF-1A
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Operating Temperature
    -10°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Solder
  • Additional Feature
    12 VOLT LAMPS
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC 3A DC
  • Current Rating
    3A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    16.9926mm
  • Body Breadth
    16.6116 mm
  • Actuator Type
    Paddle - Illuminated
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Green
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
    ROCKER SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Contact Function
  • Body Height
    16.1036mm
  • Length - Termination
    0.157 inch
  • Actuator Length
    0.611 inch