  • MLW3023/CUL-28-RB-2A
MLW3023/CUL-28-RB-2A
advertisement
Manufacturer No:
MLW3023/CUL-28-RB-2A
HK JDW NO:
558-MLW3023/CUL-28-RB-2A
Step5Bar-code shipping tag
MLW3023/CUL-28-RB-2A
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Insulation Material
    PHENOLIC
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Center Contact Material
    SILVER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER
  • End Contact Material
    SILVER
  • Operating Temperature
    -10°C~50°C
    MLW
  • Published
    2012
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Snap in
  • Additional Feature
    28 VOLT LAMPS
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Body Length or Diameter
    16.9926mm
  • Body Breadth
    16.6116 mm
  • Actuator Type
    Concave (Curved) - Illuminated
  • Circuit
    DPDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 19.20mm2
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    White
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    28VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, White
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    3A@30VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Body Height
    16.1036mm
  • Length - Termination
    0.157 inch
  • Actuator Length
    0.213 inch